Menü
Alışveriş Sepetiniz

Doğal Sucuk

Doğal Sucuk

Sucuk, Türk sofralarında kendine yer edinebilmiş, Türkler tarafından günün her öğününde sevilerek tüketilen nadir gıdalardan biridir. İsterseniz sabah kahvaltılarında tereyağı ile tavada pişirerek, üzerine yumurta kırarak isterseniz akşam nohut, kuru fasülye gibi lezzetli yemeklerin içerisine yemeklerin lezzetine lezzet katmak için ufak parçalar şeklinde ekleyerek pek çok şekilde afiyetle tüketebilirsiniz. 


Bizim Köy Sucukları ailesi olarak her öğününüzde afiyetle tüketebileceğiniz katkısız, fermente ve doğal Bizim Köy Sucukları yaptık. Ankara’nın Çubuk ilçesinde Aydos yaylalarında otlattığımız yaylım hayvanlarımızın lezzetli etlerinden sevdiklerinizle en lezzetli masalarınıza yaraşır Bizim Köy Sucukları ile yüzde yüz dana etli sucuğun tadına varın.

Bizim Köy Sucukları yüzde yüz dana eti içerir.


Sucuk, Anadolu başta olmak üzere Balkanlar ve Orta Asya’da sıkça tüketilen gıdalardan biridir. İlk ortaya çıkışı çok eskilere dayanmaktadır. Ancak bugün orta çağda fazla talebe karşılık üretimi yapıldığını biliyoruz. Anlatılan hikayelere göre eski çağda yaşamış tarım işçilerinin uzun süren çalışma saatleri içerisinde et yemek istemişlerdir. Sıcak havalarda bozulmasını engellemek için eti çeşitli şekillerde muhafaza etmeye çalışmışlardır. Tuzu ve çeşitli baharatları kullanarak zaman içerisinde sucuğu günümüzde nasıl baharatlayacağımıza dair biz torunlarına bu bilgileri kuşaktan kuşağa miras bıraktılar. Kıymayı baharatladıktan sonra baharatla harmanlanan kıymayı saklayacak yer en önemli unsur olmuştur. Böylelikle atalarımız baharatlanmış kıymayı saklamak için çeşitli şeyler denemişlerdir. Eski çağda atalarımız hiçbir şeyi ziyan etmemeye çalışmışlardır. Bu yüzden yetiştirdikleri hayvanların bağırsaklarını sucuğun ana maddesi kıymayı saklayacak en etkili yer olduğunu keşfetmişlerdir. Böylelikle modern zamanda adını sıklıkla duyduğumuz sucuk günümüzdeki halini almıştır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.