Menü
Alışveriş Sepetiniz

Pancar Turşusu

Pancar Turşusu


Zamanında yöremiz toprakları uçsuz bucaksız pancar tarlasıyken büyük şehirlere apar toprak göç etme sevdası yüzünden şimdilerde sınırlı alanda yapılan pancar ekimi bir lezzeti daha hayatımızda tutmayı sürdürmektedir.

Bizim Çubuk Turşuları Pancar Turşusu Nasıl Yapılır?

Pancar turşusu lezzetiyle ve yapılış biçimiyle diğer turşulardan farklıdır. Belki de pancar turşusunu çok sevdiğim için böyle düşünüyorum. Pancar turşusu kurarken önemli olan pancarların kalitesi ve lezzeti. Büyük bir özenle seçtiğimiz pancarlarımızın yapraklarını ve saplarını kesiyoruz. Benim tavsiyem kesilen kısımların atılmaması. Yaprak ve sapları turşunun içerisine eklediğimiz zaman lezzetine lezzet katıyor.

Ardından pancarlarımızı suda haşlıyoruz. Haşlanan pancarlarımızı olabildiğince hızlı şekilde kabuklarını soyuyoruz. Arzu ettiğimiz şekilde ve pancarlarımızın büyüklüğüne göre dört veya altı parçaya ayırıyoruz.

Turşuda sarımsak tadının çok keskin olmasını istemiyorsanız soyduğunuz sarımsakları iki yada üç parçaya ayırabilirsiniz. Vay efendim ben sarımsağa aşığım, kokusuda saymakla bitmeyen faydaları da beni cezbediyor diyorsanız sarımsaklarınızı tuz eşliğinde bir güzel dövün. 

En son aşamamız tuşu kurulumuna geçebiliriz. Ankara’nın güzide ilçesi Çubuk usulü turşu kurarken pancarlarımızı bir güzel kavanozlarımıza yerleştiriyoruz. Daha sonrasında turşumuzun alabileceği oranda sirkeli suyumuzu ilave edip yirmi ve kırk gün arasında değişen sürede güneş ışığı girmeyen ve serin bir yerde turşumuzu muhafaza ediyoruz. 

Bizim Çubuk Turşuları Pancar Turşusunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kırmızı pancar, besleyici ve faydalı bir besindir. Vücut direncini artırarak kanser gibi kötü hastalıklara Karşı bizi korur. 

Protein, folat, magnezyum, fosfor, demir, lif, C, K, B6-B12 vitaminleri ve potasyum gibi mineraller içeriğini oluşturur. Kırmızı pancarın düzenli tüketilmesi sonucu bağışıklık ve sindirim sistemimiz güçlenir. 

Kırmızı pancar turşusu kalp ve beyin sağlığımızı destekler. Kalori değeri düşüktür ve her mevsim bolca tüketilmesi gereken sebzelerdendir.

Vücutta oluşan iltihap ve ödemle mücadele eder.

Kırmızı pancar içeriğindeki nitrat sayesinde kan damarlarını genişletir ve böylece beyne giden kan akışını hızlandırır. Bunun sonunda kişinin karar verme yetisi, düşünme becerisi ve beyinsel aktiviteleri olumlu yönde desteklenir.


Pancar Turşusu Ev Yapımı Pancar Turşusu Ev Yapımı
Yeni 3-7 gün içinde
Ev Yapımı Pancar Turşusu Zamanında yöremiz toprakları uçsuz bucaksız pancar tarlasıyken büyük şehirlere apar toprak göç etme sevdası yüzünden şimdilerde sınırlı alanda yapılan pancar ekimi bir lezzeti daha hayatımızda tutmayı sürdürmektedir.Bizim Çubuk Turşuları Pancar Turşusu Nasıl Yapıl..
70,70TL
Vergiler Hariç:70,00TL
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)