Menü
Alışveriş Sepetiniz

Kozalak Reçeli

Kozalak Reçeli

Çam kozalakları her dönemde büyük ilgi görmüştür. İçerdiği değerli besin kaynakları sayesinde masallara konu olmuş ve kültürlerde derin etkiler bırakmış mitolojide de sık sık betimlenmiştir. Eski Mısır’ın ölü tanrısı Osiris’in şifalı çam kozalağı bulmak için taşıdığı iç içe geçmiş iki yılandan oluşan bir asa taşıdığı tasvir edilmiştir. Romalıların şarap tanrısı Dionysos’de üzerinde çam kozalağı bulunan bir asa taşıdığı betimlenmiştir. Şifalı oluşu her dönemde bilinen çam kozalakları ile üretilen kozalak  reçeli ve kozalak yağı günümüzde çok fazla talep edilen besinlerdendir.


Çam kozalağı reçeli diğer adıyla kozalak balı için yüksek rakımlı yerlerde, yaylalarda yetişen küçük, bebek kozalakların kullanılması gerekiyor. Yaz süreci bittikçe kozalaklar özlerini kaybetmeye başlarlar. Bu sebeple kozalak reçelinin mayıs-temmuz kozalakları ile yapılması gerekir.


Kozalak reçelinin faydaları Nelerdir?


Bizim Köy Sepetinden Kozalak Reçeli

Tütün ve tütün ürünleri mi kullanıyorsunuz?

Akciğerleri temizleyen kozalak reçeli özellikle tütün ve tütün ürünlerini kullananlar tarafından tercih edilmesi gereken şifa kaynağıdır. 


Solunum yolu hastalıkları için şifa kaynağı kozalak reçeli

Günlük hayatı olumsuz etkileyen astım hastalığını tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Bunun yanında balgam, bronşit, öksürük gibi hastalıkları da tedavi eder.


Odaklanmayı artıran mucizevi besin

Psikolojik sorunlardan kaynaklanan durumlarda kişilerin daha rahat hissetmesini sağlar. 

Odaklanma problemi yaşayan insanlar üzerinde gözle görülür şekilde uzun   odaklanmalar yaşadığı görülmüştür.


Bağışıklık sistemini güçlendiren çam kozalağı reçeli

Çam kozalağında bulunan yağlarda anti-inflamatuar özelliklere sahiptir bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı korur. Günlük kullanımı bir çay bardağını geçmeyecek şekilde düzenli kullanımında vücudun direncini artırır, pek çok hastalığa karşı vücudumuza kalkan görevi görür.


Mide ağrılarının ve hastalıklarının doğadan gelen ilacı kozalak 

Genç çam kozalakları gastrit ve ülser ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur. İlaç değildir ama doğadan gelen şifadır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.