Elma turşusu, pek çok kişinin duymadığı ve pek çoğununda tatmadığı gerçek bir lezzet. Peki siz elma turşumuzu hiç denediniz mi? 


Elma turşusu Ankara’nın Çubuk ilçesinde verimli topraklarda yetişen olgunlaşmamış, lezzetli elmalardan elde edilir. İsteğe bağlı olarak hem tatlı hem ekşi elmalardan yapılabilir. 


Elma turşusunun faydaları:

Elma içerdiği vitamin, mineral ve antioksidan sayesinde çok faydalı meyvelerdendir. 


Elma turşusu önemli bir C vitamini kaynağıdır. Çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini hücreleri yenilediği biliniyor. 

Elma turşusu vücudu özellikle kış aylarında olumsuzluklara karşı korur. Elma özellikle cilt güzelliğinde ve onarımında etkili olan bir meyve olduğu biliniyor. Turşu içerisindeki sirkeli su sayesinde kas kramplarına karşıda faydalıdır.  Vücuttaki su miktarının azalmasına bağlı olarak oluşan kas kramplarını önlediği bilinmektedir. Özellikle sporcuların maruz kaldığı bu etki turşu ve turşu suyunun sağladığı faydalar ile giderilir. Turşu gibi fermente besinler öğünlerde belirli miktarlarda tüketildikleri taktirde içeriğinde bulunan sirke sayesinde kan şekeri belirli bir seviyede tutuğu da bilinmektedir. 

Turşunun içerisinde bulunan vitaminler, minareler ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarına yakalanmayı önemli ölçüde önler. Hasta olduktan sonra düzenli turşu suyu içmek hastalık dönemini daha çabuk sürede atlatmaya yardımcı olur. Turşu yüksek miktarda lif içerdiği için özellikle yemeklerle beraber tüketildiğinde besinlerin mideyi terk etme süresi yavaşlıyor ve tokluk hissi daha uzun sürüyor. Ayrıca sirkede bulunan asetik asidin vücutta yağ depolamasını önlediği bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır. Düzenli turşu tüketimi kilo kontrolü için birebir. 

Eğer sağlık konusunda probleminiz varsa her konuda olduğu gibi turşu tüketiminde de doktorunuzun tavsiyesine göre davranmakta fayda vardır.  


KATKISIZ • DOĞAL • PROBİYOTİK


TURŞU • MARMELAT • REÇEL • SİRKE • SALÇA

Yağmur YİĞİNER

Bilgi İçin: 0552 808 35 37 

Sipariş için: www.bizimkoysepeti.com 


Dünyanın en büyük arama motoru Google'den bizim isteğimiz, fabrikasyon turşuları değil, bizim gibi ev yapımı yöresel köy ürünlerine arama motorunun baş sayfasından getirmesidir.