Menü
Alışveriş Sepetiniz

Babaanne Yapımı Erişte

Babaanne Yapımı Erişte

Bizim Köy Sepetinden babaannelerimizden bizlere yadigar kalan özel tariflerle hazırladığımız ev yapımı babaanne erişte lezzetiyle herkesin beğenisini kazandı. Sizde sınırlı sayıda özel üretim olan babaanne yapımı enişteyi kaçırmayın.

Un, yağ ve tuz karışımı olan hamurun ince ince veya kare şeklinde kesilmesi sonucu elde eldilen yöresel bir makarna çeşididir. Çorbasından makarnasına kadar pek çok şekilde tüketilebilir. Uzun süre tazeliğini yitirmeden muhafaza edilebilir.

Hiçbir katkı maddesi kullanmadan hazırladığımız eriştemizi gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. 

Bizim Köy Sepetinden En güzel erişte için pişirme ve tatlandırma önerileri

Ana yemek, aperatif yemek ve çorba gibi pek çok şekilde sofralarımızda yerini alır, bakliyat yemeklerinin içine de konulabilir. Erişte makarna gibi haşlanarak ya da kavrularak pişirilebilir. Erişte çabuk piştiğinden dolayı pişirirken ocağın başından ayrılmamak gerekmektedir. Lezzetli erişte için haşlarken et suyunu tercih edebilirsiniz. Bazı özel damakların tercihi balık suyu da olabilir. Haşlanan eriştenin birbirine yapışmaması için sudan geçirilmelidir ve erişte haşlanırken yeterli oranda tuz ilave edilmelidir. Kavurma yöntemini tercih edenler ise güvenilir ve kaliteli tereyağı kullanmalıdır. Tereyağı içerisindeki özel bileşenler yardımıyla diğer yağ türlerine göre daha sağlıklı yapıya sahiptir. Ayrıca yemeklere konulduğu takdirde lezzet seviyesini artırmaya yardımcı olur. Erişte yoğurt, domates sosu, salça veya sarımsak ile tatlandırılabilir.

Kültürümüzde geniş yer kaplayan eriştenin vücuda pek çok faydası bulunuyor.

Babaanne Yapımı Eriştenin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde pek çok vitamin bulunur. Bu vitaminlerin başında A, B1, B2 vitaminleri olmak üzere ve demir, kalsiyum, fosfor, potasyum yönünden zengindir.

İçeriğinde yağ oranı yok denecek kadar azdır. Çok az minör yağ bileşenleri ve yüksek oranda linoleik yağ asidi içerdiğinden kolesterolü düşürücü etkisi vardır.

Karbonhidrat olmasına rağmen sindirimi kolaydır, vücudu yormaz.

Fazlasıyla doyurucu bir besindir. Zamanında Anadolu’nun zor zamanlarında sıkça tüketilmiştir.

Erişte ve makarna ürünleri sanılanın aksine şişmanlatmaz. 


Bu kategoride ürün bulunamadı.