Menü
Alışveriş Sepetiniz

Kiraz Reçeli

Kiraz Reçeli

Yazın herkesin iştahla beklediği meyvelerden biri olan kiraz gülgiller familyasına ait olup ağaçlarda yetişen lezzetli meyvelerden biridir. Böylesine lezzetli olduğundan olsa gerek kiraz üretiminde dünyada birinci sıradayız. Damaklarda bıraktığı tattan dolayı kirazı pek çok farklı şekilde tüketmekteyiz. Hoşaf, reçel ve konservesini yaparak afiyetle tükettiğimiz kirazın Giresun iline özgü ‘kiraz tuzlusu kavurma’ adıyla yemeği de yapılmaktadır. 

Kirazın dünya tarihindeki yerine dönüp baktığımızda Yunan mitolojisinde karşılığı doğum ve yenilenmedir, Çin’de ise ölümsüzlük kiraz ile bir tutulur. Roma döneminde kerasus kiraz meyvesinin adı günümüzdeki Giresun iline verilmiştir. Yıllar içinde söyleyiş biçiminde oluşan farklılıklardan dolayı günümüzdeki adını almıştır.


Bizim Köy Sepeti Bahçelerinden toplanan lezzetli ve doğal kirazlardan elde edilen kiraz reçelimiz tadıyla ve kokusuyla her mevsim evinize yaz kokularını ve tatlarını sofralarınıza getirir. Kiraz reçelinin sağlığa pek çok faydası bulunur.


Kiraz Reçelinin Sağlığa Faydaları Nelerdir


Antioksidan Deposu Kiraz

Kiraz içerisinde antosiyanin ve siyonidal gibi güçlü antioksidanlar bulundurur. Bu sayede hücrelerimizin çevresel veya başka sebeplerden oluşabilecek zararlı etkilere karşı korunmasına yardımcı olur. Hem lezzeti hemde güçlü koruma özelliği sayesinde düzenli olarak tüketmemiz gereken besinlerin başında gelir. 


Kansere Savaş Açan Reçel

Doğa ananın bizlere armağan etmiş olduğu besinler sayesinde günümüzün illet hastalıklarından korunabiliyor olmak bir mucize. Yediklerimiz bizleri ve hayatlarımızı özetler. Kiraz ve kiraz reçeli gibi sağlığa faydalı besinler sayesinde hem damaklarımızı şenlendirebilir hem de sağlığımızı koruyan besinler tüketebiliriz. Kiraz, C vitamini, lif, karotenoidler ve antosiyaninler içerir. Bu değerli vitamin ve antioksidanlar kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olurlar. 


Mutlu Uykunun Sırrı Kiraz

Kiraz ve kiraz reçelinde melatonin adlı bir madde bulunmaktadır. Melatonin sayesinde vücudumuzdaki stres ve gerginlik azalır. Rahatlayan sinirlerimiz sayesinde uyku kalitemiz yükselir. 


Sindirim Sistemi Dostu Kiraz

İdrar söktürücü ve sindirim sistemini düzenleyici etkisi sayesinde kiraz ve kiraz reçeli düzenli tüketilmesi gereken besinlerdendir. Böbreklerde taş ve kum oluşumunu engeller. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.