Doğa ananın bizlere armağan etmiş olduğu papatyagiller ailesine ait bahar aylarında yetişen lezzetli enginar ile yapılan enginar sirkesi başta karaciğer hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa şifadır. 

Enginar fosfor, kalsiyum, sodyum, demir, potasyum, magnezyum, çinko mineralleri ve A, B1, B2, B6 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengindir. İçerdiği lif sayesinde ise sindirim sistemine yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.


Karaciğer Dostu Enginar Sirkesi

Enginar karaciğer sağlığıyla doğrudan ilişkilendirilen besinlerin başında gelir. Tükettiğimiz besinleri vücudumuzun kullanabileceği besin maddelerine çeviren karaciğer hayati öneme sahiptir. Bunun yanında vücudumuza zarar verebilecek toksik maddeleri temizleyen karaciğer, enzimlerin ve diğer proteinlerin üretilmesini ve enerji kaynaklarının depolanmasını sağlar. Tüm bu görevleri düzenli bir şekilde gerçekleştirebilmesi için karaciğer sağlığına ve dengeli safra üretimine çok dikkat etmeliyiz. Enginar sirkesi karaciğer sağlığını korur, dengeli safra üretimini destekler ve karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.


Gençlik Formülü Enginar Sirkesi

İçerdiği zengin vitamin ve minerallar sayesinde antioksidan özelliğe sahip olan enginar sirkesi daha parlak bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur. Cildi temizler ve ciltte oluşan yağlı görünümü engeller. 


Kanserin Bir Numaralı Düşmanı Enginar Sirkesi

Enginar sirkesinin içerdiği antioksidanlar, quersetin ve serbest radikaller sayesinde kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. Meme ve prostat kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidinden korunmak için enginarı ve enginar sirkesini sofralarımızdan eksik etmemeliyiz. 


Kansızlığın Doğadan Gelen Şifası Enginar Sirkesi

Enginar ve enginar sirkesi içerdiği demir sayesinde kansızlığı giderir ve kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Demir eksikliği anemisinde tavsiye edilen enginar sirkesi bağışıklığı sistemini de destekler. 


Metabolizmayı Canlandıran İksir Enginar Sirkesi

Enginar sirkesi bağırsak hareketlerini hızlandırarak metabolizmayı canlandırır. Sindirim sistemini destekler, bağırsaklarda oluşan parazitleri ve iltihapları temizler.


Not: İlaç değildir, ek gıdadır.


Enginar Sirkesinin Kullanımı

Nefis akşam yemeklerinizin yanına hazırladığınız salatalarınızın lezzetine lezzet katmak için gönül rahatlığı ile enginar sirkesi kullanabilirsiniz.


Sos ve meze yapımında farklı lezzetler arayanlar için enginar sirkesi en çok tercih edilenlerden biridir. 


Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gün içerisinde bir bardak suya bir kaç damla enginar sirkesi koyarak afiyetle tüketebilirsiniz. 


BİZİM KÖY SEPETİ

Yağmur YİĞİNER