Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali için hazırlanan 1,5 ton ağırlığındaki turşu, Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı


Ankara’nın Çubuk ilçesinde 1,5 metre yüksekliğinde ve bir metre çapındaki kavanoza salatalık ve çeşitli malzemeler kullanılarak turşu kuruldu.

Yaklaşık 3 hafta olgunlaşması için bekletilen 1,5 ton ağırlığındaki turşu, kamyonetle 13. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali’nin düzenlendiği Çubukabad Parkı’na getirildi. Lezzetinden sonra büyüklüğü ile de Bizim Çubuk Turşuları tescillendi. 

Dünyanın En Büyük Turşusu Olduğu Tescillendi

Turşu kavanozu iş makinesi yardımıyla sahneye yerleştirildi, Guinness Dünya Rekorları Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından ölçüm ve tespitler yapıldı.

Kavanozdakilerin yüzde 90’ının salatalık başta olmak üzere sebzelerden oluştuğu belirlendi.

Şeyda Subaşı Gemici’nin, “dünyanın en büyük turşusu” olduğunu tescili ve gıda mühendisi Ayşe Horat’ın lezzetini onaylamasının ardından çevredekilerin sevinç gösterileri arasında rekor ilan edildi.

Festivale katılanlara turşu ikram edildi

Protokoldekiler ve festivale katılanlar, turşu kavanozunun yanında fotoğraf çektirdi.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, protokoldekilere Bizim Çubuk Turşuları’ndan ikram etti.

Kavanozdan çıkarılan turşu, festivale katılanlara da dağıtıldı.

“Turşu kurulumunun belirli kriterlerde gerçekleştirilmesini sağlayacağız”

Çubuk Belediye Başkan Tuncay Acehan, bu yıl festivalde birçok ilkin yaşandığını söyledi.

Turşunun coğrafi işaret tescilinin ardından laboratuvarını da kuracaklarını belirten Tuncay Acehan, “Turşu kurulumunun bundan sonra belirli kriterlerde gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Dünyanın en büyük turşusunu da kurarak Bizim Çubuk Turşuları’nın ismini Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na yazdırmayı başardık” dedi.
KATKISIZ • DOĞAL • PROBİYOTİK


TURŞU • MARMELAT • REÇEL • SİRKE • SALÇA

Yağmur YİĞİNER

Bilgi İçin: 0552 808 35 37 

Sipariş için: www.bizimkoysepeti.com