Menü
Alışveriş Sepetiniz

Biber Salçası

Biber Salçası

Biber salçası yemeklerin olmazsa olmazıdır. Yemeklerde bıraktığı efsane lezzet ve koku sayesinde birçoklarımızın tercihidir. Biber salçasına asıl tadı ve kokusunu veren yazın bahçelerden toplanarak yapılan taze kapya biberleridir. Biberlerin seçilmesindeki püf nokta biberlerin etli olmasıdır. Bizim Köy Sepetinden lezzetli biber salçası.

Salça yapımında püf noktalar

Biberlerimizin saplarını ve çekirdeklerini iyice ayıklamalıyız.

Salçamızı kaynatırken özellikle tahta kaşık kullanarak sürekli karıştırmalıyız. Aksi halde metal kaşık kullanmamız salçamızın sulanmasına neden olacaktır.

Salçamıza yeterli miktarda kaya tuzu eklemeliyiz. Az miktarda atacağımız tuz yüzünden salçamızın ömrü kısa olacaktır. Bu salçamızın kıvamı açısından da çok önemlidir. Ayrıca iyotlu tuz kullandığımız takdirde salçamız sulanacaktır. Bu yüzden salçamızın kaynatırken kaya tuzu kullanmamız önem arz etmektedir.

Salçalarımızı kaynattıktan sonra koyacağımız kavanozların dezenfekte edilmesi çok önemli. Kavanozlarımızı kullanmadan önce mutlaka kaynar su ile yıkayıp kurulamalıyız. Kavanozların içerisine direk elle müdahalede bulunmamalıyız. 

Biber Salçasının Faydaları Nelerdir?

Biberin içerisinde C vitamini, beta karoten, kapsaisin ve antioksidan bolca bulunur. Biber, salçası yapıldığında da bu özelliklerinden hiçbir şey kaybetmez.

Yemeklerin yapımında ve kahvaltılık sos olarak da kullanılan biber salçası metabolizmayı artırır ve kötü kolesterolü düşürür.

Biber salçasının sağladığı bir diğer mucizevi faydada vücuttaki ağrıları giderici özelliğidir. 

Bu besin sayesinde vücut direncimiz artar ve bağışıklık sistemimiz güçlenir.

Biber salçası, kanserli hücrelerin oluşumunu engeller.

Biber salçasının içerisinde bulunan kapsaisin vücut direncini artırır, bizi hastalıklardan korur. Stres seviyemizin düşmesine yardım eder.


Bu kategoride ürün bulunamadı.